Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Matejko „Rejtan - Upadek Polski” - opis obrazu, interpretacja

Jan Matejko „Rejtan - Upadek Polski” - opis obrazu, interpretacja

Dzieło Jana Matejki pochodzi z 1866 roku. Tematem obrazu jednego z najsłynniejszych polskich malarzy jest niezwykle dramatyczna chwila w historii Polski. Matejko odmalował scenę, w której polski Sejm ma dać zgodę na pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej w 1773 roku. Według historyków, tylko jeden polski poseł – Tadeusz Rejtan – zaprotestował wobec tej decyzji krzycząc: „Zabijcie mnie, ale nie zabijajcie ojczyzny!”oraz rozdzierając szaty. Rejtan stał się więc symbolem Polski, a obraz Matejki – przestrogą dla kraju oraz częścią narodowej pamięci.

Sytuacja przedstawiona na obrazie ma miejsce na sali sejmowej Zamku Królewskiego w Warszawie, podczas obrad z dnia 21 kwietnia 1773 roku. Pomimo dokładnie określonej daty dziejących się wydarzeń, na obrazie pojawiają się portrety postaci, które nie brały wówczas udziału w hańbiących obradach Sejmu, ale – zdaniem Matejki – przyczyniły się do rozbioru Polski i jej ostatecznego zniknięcia z mapy Europy. Na obrazie odnaleźć można np. późniejszych przeciwników Konstytucji  3 Maja oraz uczestników konfederacji targowickiej z 1792 roku.

Tadeusz Rejtan w dramatycznej, półleżącej pozie blokuje przejście do sali senatu,...

Podobne wypracowania