Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Borowski - biografia, życiorys

Tadeusz Borowski - biografia, życiorys

Tadeusz Borowski urodził się 2 listopada 1922 w Żytomierzu. Jego dzieciństwo nie było łatwe. Ojca, Stanisława, aresztowano, kiedy chłopak miał zaledwie cztery lata. Przyczyną takiego obrotu rzeczy był fakt, iż w przeszłości należał on do POW. Po zatrzymaniu wywieziony został do Karelii w Rosji. To jednak nie koniec traumatycznych przeżyć dla Tadeusza i jego starszego brata, Juliusza. Kiedy Borowski miał lat osiem, jego matka – Teofila – została zesłana na Syberię. Chłopcy musieli sami o siebie zadbać. W roku 1932 ojciec został zwolniony z łagru i miał spotkać się z synami. Tak też się stało. Rodzina była w komplecie dopiero w roku 1934, kiedy matka i żona powróciła do domu. Borowscy zamieszkali w Warszawie.

Od tego momentu Tadeusz zaczął, w miarę możliwości, żyć normalnie. Ukończył gimnazjum na tajnych kompletach, zdał maturę. Kolejnym etapem edukacji były studia na, również tajnym, Uniwersytecie Warszawskim. Poeta studiował na filologii polskiej. To właśnie tu poznał miłość swojego życia – Marię Rundo, z którą wziął ślub, a po wyjściu z obozu miał córkę. Jako głowa rodziny podjął pracę w firmie budowlanej. Swoim pisarskim zainteresowaniom mógł dać upust pracując w miesięczniku „Droga”.

Debiut poetycki...

Podobne wypracowania