Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Maria Konopnicka „Rota” - intepretacja i analiza wiersza

Maria Konopnicka „Rota” - intepretacja i analiza wiersza

Utwór Marii Konopnickiej „Rota” napisany jest wierszem rymowanym o schemacie abab/cc, podzielonym na 8 strof, z których strofy nieparzyste mają 4 wersy, strofy parzyste 2 wersy.

Każda część zakończona jest zawołaniem „Tak nam dopomóż Bóg”, które jest odniesieniem do wiary i religijności, która od dawien dawna stanowiła źródło pociechy dla uciskanych Polaków, pozwalając im mieć nadzieję na lepszą przyszłość. „Rota” charakteryzuje się także niezwykle podniosłą atmosferą, pełną patosu i dumy.

„Rota” została napisana w roku 1908 pod wpływem inspiracji wydarzeniami w szkole we Wrześni, w której uczniowie wraz z rodzicami sprzeciwili się polityce germanizacji, wprowadzanej przez Bismarcka.

Utwór, znany chyba każdemu Polakowi, rozpoczyna się od ognistego zawołania „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy”. Jest to jednoznaczne odniesienie do wydarzeń we Wrześni, jak również manifestacja własnych poglądów autorki, zgodnych z tymi reprezentowanymi przez wrzesieńską młodzież gimnazjalną.

Dalsza część utworu jeszcze mocniejszy nacisk kładzie na problem patriotycznej powinności Polaków. Konopnicka...

Podobne wypracowania