Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Alka

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Alka

Alek Dawidowski to jeden z trzech głównych bohaterów „Kamieni na szaniec”. Kamiński tak opisuje jego wygląd: „był dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt”. Ten entuzjazm i gwałtowne usposobienie z czasem udaje mu się nieco opanować, Alek pracuje nad tym, by być bardziej opanowanym i umieć zachować zimna krew w nagłych sytuacjach. Jednak do końca pozostaje wesołym przyjacielem, pełnym optymizmu i radości życia.

W chwili wybuchu drugiej wojny światowej Alek ma 19 lat i jest świeżo upieczonym maturzystą. Uczył się dobrze w jednym z najlepszych warszawskich gimnazjów, maturę zdał z wynikiem zadowalającym. Zaangażował się także w działalność harcerską. Należał do drużyny „Buków”, gdzie był lubiany i ceniony za pogodne usposobienie, towarzyskość i życzliwość.

Alek był „roztrzepanym uczuciowcem”, kierował się emocjami, łatwo poddawał się nastrojowi chwili. Działał szybko i często bez zastanowienia. Ta gwałtowność przejawiała się też w jego zachowaniu, kiedy był czymś poruszony dużo o tym mówił i mocno gestykulował. Niespokojna natura czasem popychała go brawurowych...

Podobne wypracowania