Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Motyw mogiły przedstawiony w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Motyw mogiły przedstawiony w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Mogiła to ważne miejsce dla bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i niezwykle istotny motyw powieści . W utworze występują dwa takie miejsca: mogiła Jana i Cecylii, legendarnych założycieli rodu Bohatyrowiczów oraz mogiła powstańcza z czasów powstania styczniowego. Stosunek do obu tych miejsc charakteryzuje poszczególnych bohaterów, mówi o tym, jakimi są ludźmi.

Mogiła Jana i Cecylii zlokalizowana jest w leśnym parowie. Para kochanków, którzy przed wiekami uciekli na Litwę, pragnąc być razem, wykarczowali las, założyli gospodarstwo, które z czasem rozrosło się w osadę. Od  Jana i Cecylii wywodzi się ród Bohatyrowiczów. Trud legendarnej pary nagrodził król Zygmunt August, nadając im tytuł szlachecki.

Dla Bohatyrowiczów leśna mogiła przodków jest miejscem, które świadczy o ich pochodzeniu, pozycji społecznej, przypomina, skąd się wywodzą, a jednocześnie jak powinno wyglądać ich życie i postępowanie. Bohatyrowicze, podobnie jak przodkowie, kierują się prostymi zasadami: ciężko pracują, postępują uczciwie i szlachetnie, nie ma dla nich zbyt trudnych wyzwań. Z pokolenia na pokolenie przekazują sobie pamięć o mogile, przy okazji zaszczepiając miłość...

Podobne wypracowania