Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Józio jako antybohater? Rozprawka

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Józio jako antybohater? Rozprawka

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to przykład powieści awangardowej. Utwór zrywa z klasycznymi wyznacznikami gatunku, także kreacja głównego bohatera jest nietypowa. Trudno jednak określić go mianem antybohatera, ponieważ Józio nie jest postacią negatywną ani zupełnie bierną czy nieudolną. Mianem antybohatera określa się postacie nieheroiczne, a zatem kierujące się wątpliwymi intencjami lub apatyczne, bierne, które nie tworzą akcji, ale się jej poddają.

Józio Kowalski na pewno nie jest postacią negatywną. Nie można też stwierdzić, że nie podejmuje żadnych działań, a jednak nie wpisuje się w schemat typowego bohatera powieści. Przede wszystkim dlatego, że jego charakterystyka jest bardzo niejasna. W pierwszym rozdziale poznajemy go jako trzydziestoletniego niespełnionego pisarza, który ma silne poczucie własnej niedojrzałości. Tuż po przebudzeniu analizuje swoje dotychczasowe życie: „(...) Chodziłem po kawiarniach i barach, spotykałem się z ludźmi zamieniając słowa, czasem nawet myśli, ale sytuacja była niewyjaśniona i sam nie wiedziałem, czym człowiek, czym chłystek; i tak na przełomie lat nie byłem tym, ani owym – byłem niczym – a rówieśnicy, którzy już się pożenili oraz pozajmowali określone...

Podobne wypracowania