Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Ignacy Krasicki „Ptaszki w klatce” - interpretacja, opracowanie i morał bajki Krasickiego

Ignacy Krasicki „Ptaszki w klatce” - interpretacja, opracowanie i morał bajki Krasickiego

„Ptaszki w klatce” to utwór, który znalazł się w pierwszym tomie „Bajek” Ignacego Krasickiego. Już sam tytuł mówi nam, że jego bohaterami będą zwierzęta. Co na ich przykładzie chce nam ukazać nam autor?

W tej czterowersowej opowieści występują czyżyk młody i czyżyk stary. Nie jest to jednak typowy przykład bajki zwierzęcej, ponieważ nie możemy im przypisać żadnych cech ludzkich, nie są one odzwierciedleniem przymiotów typowych dla człowieka. Dzieło opiera się na dwóch wypowiedziach, które podane są w formie cytatów. Pierwsza jest autorstwa młodszego ptaka, który dziwi się płaczowi swojego towarzysza: przecież w klatce mają większe wygody, są zawsze syci, ich życie ma zupełnie inną jakość niż niepewny byt w polu, gdzie nie tylko mógł dokuczać im głód, ale także drapieżniki. Tylko doświadczenie pozwala staremu czyżykowi odnieść się ze zrozumieniem do tego, co mówi jego młodszy towarzysz. Na jego zdziwienie odpowiada on następującymi słowami: „Tyś w niej [niewoli] zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;/ Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę”.

Okazuje się, że jeden z ptaków poznał kiedyś smak wolności, a teraz znalazł się w klatce. Pomimo...

Podobne wypracowania