Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zbigniew Herbert „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu” - esej interpretacyjny wiersza

Zbigniew Herbert „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu” - esej interpretacyjny wiersza

Rozmyślania Pana Cogito zawsze dotyczą kwestii istotnych w życiu człowieka. Poezja ta nosi znamiona drugiej wojny, strasznej tragedii, jaka dotknęła całą ludzkość, ale dotyczy też spraw, które są stale obecne w naszym życiu. Wojenne doświadczenie zostaje uogólnione i znacznie wykracza poza historyczny kontekst. Tak jest w przypadku refleksji na temat cierpienia. Możemy się domyślać, że rozmyślania poety wynikały z jakiegoś konkretnego przeżycia. Zrodziły się gruncie bolesnego doświadczenia związanego z wojną, ale utwór nie odnosi się do jednostkowego zdarzenia, mówi o cierpieniu, jako elemencie życia każdego człowieka.

Każdy w życiu doświadcza cierpienia, na mniejszą lub większą skalę. I zawsze pojawia się pytanie, jak je znieść, czy z nim walczyć, czy mu się poddać. Pan Cogito mówi: „(...) należy zgodzić się/ pochylić łagodnie głowę/ nie załamywać rąk/ posługiwać się cierpieniem/ miarę łagodnie/ jak protezą/ bez fałszywego wstydu/ ale także bez pychy”. Autor nie mówi nic o przyczynach, czy charakterze tego cierpienia, po prostu uznaje je za fakt. Odbiorca sam może wstawić w to miejsce własną sytuację. Pierwsza strofa mówi o sposobach walki z cierpieniem, które zawiodły, np. posługując się znaną metaforą...

Podobne wypracowania