Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz Polaków w „Panu Tadeuszu”

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz Polaków w „Panu Tadeuszu”

„Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz napisał będąc na emigracji w roku 1834. Utwór wydany został w Paryżu. Nie bez powodu nazywany jest też epopeją narodową. Obraz Polaków, jaki poeta ukazał w książce, jest obrazem przede wszystkim szlachty - tej zamożnej i średniozamożnej (zaściankowej). Typowymi przedstawicielami tej sfery społecznej są między innymi Sędzia, Stolnik Horeszka, Podkomorzy, Pan Tadeusz, Telimena oraz Jacek Soplica (Ksiądz Robak).

Znajdziemy tutaj stylizację polskiej szlacheckiej wsi na mityczną krainę harmonii i szczęśliwości - Arkadię. Szlachta jest tutaj ukazana jako pełna patriotyzmu, gościnna, żywa i kolorowa. Dwór w Soplicowie jest ostoją polskości, narodowych obyczajów i tradycji, o których nie można zapomnieć. Życie szlachty obraca się właśnie wokół takich zwyczajów. Ulubioną rozrywką szlachty są polowania, grzybobrania, huczne uczty i zabawy, plotki, czy rozmowa na tematy poważniejsze - takie jak Polska i jej historia. Wspaniałym przedstawieniem tego, czym ma być szlachta jest pierwsza scena epopei, kiedy to młody panicz imieniem Tadeusz powraca po latach nauk w Wilnie do rodzinnego dworu w Soplicowie.

O gościnności domostwa świadczy szeroko otwarta brama, która zaprasza wszystkich...

Podobne wypracowania