Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Ignacy Krasicki „Żona modna” - opis balu z satyry Krasickiego

Ignacy Krasicki „Żona modna” - opis balu z satyry Krasickiego

Satyra „Żona modna” opowiada o nieudanym związku prostego szlachcica ze wsi z wykształconą w mieście panną. Małżeństwo jest niedobrane: pan Piotr jest zwolennikiem tradycji i spokojnego życia, podczas gdy jego małżonka uwielbia przepych i francuską modę. Po ślubie kobieta urządza dom męża na wzór warszawskiego pałacu, dokonując koniecznych remontów, zatrudnia też rozlicznych służących, pokojowe i kucharzy, koniecznych jej zdaniem do życia na stosunkowo wysokim poziomie. Pani domu wydaje też wielki bal z mnóstwem atrakcji.

Podczas balu do tańca przygrywa specjalnie wynajęta orkiestra z trąbami i kotłami. Stoły ustawione w przebudowanych pomieszczeniach uginają się od jedzenia i napojów. Za menu odpowiadają kucharze cudzoziemcy, których kazała nająć pani domu, potrawy są więc na pewno wykwintne. W kuchni pracują też pasztetnicy, mistrzowie w swoim fachu, bo ich sprowadzenia także zażyczyła (...)

Podobne wypracowania