Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Juliusz Słowacki „Do matki” - interpretacja i analiza utworu

Juliusz Słowacki „Do matki” - interpretacja i analiza utworu

Los wygnańca - pielgrzyma - tymi słowami można scharakteryzować życie Juliusza Słowackiego po 1831 r. Poeta oderwany był od najbliższych osób, musiał przebywać wśród obcych, gdzie mało kto przejmował się losem Polski. Na emigracji mógł spotkać oczywiście wielu rodaków, ale oni skupiali się raczej wokół Adama Mickiewicza. Jego cierpienia mogła zrozumieć tylko szczególnie bliska osoba - matka.

Wiersz jest przykładem liryki bezpośredniego zwrotu do adresata. Słowa skierowane są do wspominanej już wcześniej rodzicielki. Podmiot liryczny możemy utożsamiaćz Juliuszem Słowackim. Przemawiają za tym fakty biograficzne oraz to, że poeta rzeczywiście miał szczególnie intymny kontakt z matką, o czym mogą świadczyć jego listy. Kobieta, która urodziła i wychowała poetę staje się dla niego uosobieniem wszystkich wartości związanych z ojczyzną.

Podmiot liryczny na początku utworu roztacza obraz ludzi powracających z wygnania. Mówi jednak, że jego zbroja okazała się zbyt twarda, a on wytrwa w swoich szalonych zamiarach. Możemy więc wywnioskować, że postanawia pozostać na obczyźnie. Tęsknota w utworze jest obustronna. Tak samo przejawiają ją podmiot liryczny i jego matka. Z jednej strony płynie ona do utraconej ojczyzny...

Podobne wypracowania