Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Człowiek renesansu - cechy, definicja, charakterystyka

Człowiek renesansu - cechy, definicja, charakterystyka

Renesans jest przełomową epoką w spojrzeniu na świat, dlatego też uznawany jest za początek czasów nowożytnych. W renesansie diametralnie zmieniają się poglądy, dążenia, następuje również wiele przełomowych momentów, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim odkrycia geograficzne i ruch reformacyjny. Powstaje również ideał człowieka renesansu, gdyż epoka odrodzenia skupia się przede wszystkim na nim i jego problemach.

Istnieje kilka różnych wersji na temat tego, jaki powinien być spełniany wzorzec, by można było nazwać siebie człowiekiem renesansu. Podstawowe jednak założenia (które przetrwały w naszym wyobrażeniu także do dziś) są następujące:

Czym powinien charakteryzować  się człowiek renesansu?
- Powinien być wszechstronnie wykształcony i samodzielnie poszukiwać drogi do rozwoju, powinien się nieustannie kształcić, interesować wieloma rzeczami.

- Powinien znać łacinę i grekę, ponieważ renesans powrócił do odkrywania na nowo dzieł antycznych, które najlepiej czytało się w oryginałach; jeśli posiada znajomość innych języków, było to dodatkowym plusem.

- Musi mieć szeroką wiedzę na temat różnych dziedzin życia, ale przede wszystkim w kwestiach typowo humanistycznych,...

Podobne wypracowania