Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Dziadów” cz. III - interpretacja i analiza Wielkiej Improwizacji

Adam Mickiewicz „Dziadów” cz. III - interpretacja i analiza Wielkiej Improwizacji

Konrad, bohater III części „Dziadów”, jest romantycznym poetą. Wielka Improwizacja to jego poetycki monolog, w którym wyraża swe uczucia, skryte myśli, a wreszcie zwraca się do samego Boga. Improwizacja to dzieło poety, powstałe pod wpływem chwili, słowa płynące z głębi duszy, silnie nacechowane emocjonalnie. W monologu Konrada ujawniają się przemyślenia dotyczące roli poety, jego poczucia samotności i niezrozumienia, a także odczucia względem uciśnionego narodu. Jednocześnie wyczuć w nim można ogromną pychę i poczucie wyższości, prowadzące do bluźnierstwa.

Konrad pozostaje sam w swojej celi i rozważa swoją sytuację. Na głos wyraża myśli, które przybierają poetycki kształt. Pierwsze słowa dotyczą właśnie samotności, stanu w którym człowiek może lepiej poznać siebie. Pozostając sam na sam ze swoimi myślami, Konrad  może wniknąć w głąb swojej duszy. Nikt nie jest w stanie do końca zrozumieć drugiego człowieka, ponieważ są myśli, których nie da się wyrazić słowami:

„Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie;/ Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie,/ A słowa myśl pochłoną i tak drżą nad myślą,/ Jak ziemia nad połkniętą, niewidzialną rzeką./ Z drżenia ziemi czyż ludzie głąb nurtów dociek,/...

Podobne wypracowania