Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Charles Perrault „Śpiąca królewna” - streszczenie baśni

Charles Perrault „Śpiąca królewna” - streszczenie baśni

Dawno temu w pięknym królestwie żyli król i królowa, którzy bardzo pragnęli mieć dziecko. Pewnego dnia, gdy królowa brała kąpiel, z rzeki wyskoczyła żaba i obiecała, że nim minie rok doczeka się potomstwa.

Przepowiednia spełniła się i królowa powiła córeczkę. Nazwano ją Różyczką. Rodzice wydali na jej cześć wspaniałą ucztę, na którą zaprosili dwanaście wróżek, aby otoczyły nowo narodzone dziecko opieką. W królestwie było ich trzynaście, jednak dla ostatniej zabrakło złotej zastawy. Wróżka postanowiła zemścić się za to, że nie została zaproszona i rzuciła na małą księżniczkę klątwę, która w piętnastym roku życia miała doprowadzić do jej śmierci poprzez ukłucie wrzecionem. Na szczęście ostatnia z dobrych zaproszonych wróżek, która nie zdążyła jeszcze wypowiedzieć swojego życzenia, złagodziła okropne zaklęcie, zamieniając śmierć w stuletni sen. Przerażony król, chcąc uchronić ukochaną córkę nakazał usunąć z całego królestwa wszystkie wrzeciona.

Królewna rosła piękna i dobra, była cnotliwa i roztropna. W dniu swoich piętnastych urodzin została w pałacu sama i postanowiła zobaczyć wszystkie komnaty. Spacerowała, zaglądała do pokoi, obserwowała...

Podobne wypracowania