Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - streszczenie

Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - streszczenie

Rozdział 1
Na początku tego rozdziału poznajemy narratora powieści – Karola Lwa oraz jego rodzinę – brata Jonatana, mamę Sigfridę oraz ojca Axla. Chłopiec opowiadający historię jest dzieckiem chorowitym, przykutym do łóżka z powodu ciężkich ataków kaszlu. Jego wygląd został bardzo zmieniony przez cierpienie – jest wychudzony i osłabiony. Jonatan to zupełne przeciwieństwo swego brata – zdrowy, silny i bardzo urodziwy chłopak, który zawsze przewodzi we wszystkich zabawach. Matka bohaterów pełniła natomiast obowiązki krawcowej oraz opiekowała się chorym synem. Ojciec – marynarz – opuścił rodzinę dawno temu, kiedy Karol miał dwa lata (w momencie opowiadania historii ma prawie dziesięć).

Młodszy z braci całymi dniami leżał w łóżku. Był zbyt słaby na to, żeby gdziekolwiek wyjść. Ludzie odwiedzający rodzinę Lwów mówili, że malec niedługo umrze. Jedyną jego rozrywką było słuchanie opowieści Jonatana, (...)

Podobne wypracowania