Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm słowny w „Zemście”

Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm słowny w „Zemście”

„Zemsta” Aleksandra Fredry jest źródłem wszystkich rodzajów komizmu: sytuacyjnego, postaci oraz słownego.

Komizm słowny jest jedną z tych płaszczyzn utworu, którą wykorzystał autor, by uwydatnić nie tylko wprawiające nas w śmiech wypowiedzi bohaterów, ale przy okazji podkreślić pewne cechy ich charakterów. Każda z postaci ma swoje stałe kwestie, a także określony styl mówienia i konstruowania zdań, który świadczy o różnorodności komizmu słownego w sztuce.

Najbogatszym przykładem odzwierciedlającym zjawisko jest oczywiście postać Papkina (który stanowi główne źródło komizmu na wszystkich płaszczyznach utworu). Papkin śpiewa piosenki o kotku, opowiada o swoich bohaterskich wyczynach, które ani w jednym procencie nie są prawdą, i dlatego jego wypowiedzi skontrastowane z rzeczywistym zachowaniem bohatera budzą nasz śmiech. Zabawną jest też scena, gdzie Papkin układa swój testament. Płaczliwy ton jego głosu, zmarkotnienie postawione naprzeciw zupełnemu lekceważeniu faktu o rzekomej śmierci Papkina, ani na moment nie pozwala nam na współczucie dla bohatera, działamy na takiej samej zasadzie jak jego otoczenie, a więc nie wierzymy, że mógłby umrzeć. Efekt...

Podobne wypracowania