Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze - opracowanie

Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze - opracowanie

Nieszczęśliwa miłość to właściwie topos, motyw obecny w kulturze europejskiej od początku jej istnienia. Oczywiście silniej zaznaczył się w epokach, które hołdowały uczuciu, takich jak romantyzm czy barok, ale nawet bardzo „rozumowe” epoki nie były w stanie go pominąć.

Nieszczęśliwa miłość stała się głównym tematem literatury i sztuki romantycznej. Wówczas to, w dużej mierze za sprawą „Cierpień młodego Wertera” Goethego cała literatura europejska opiewała potęgę miłości, przytaczając historie bez happy endu. Werter stał się pierwowzorem bohatera romantycznego i jednym z najsłynniejszych kochanków w literaturze. Kochał Lottę uczuciem głębokim i bardzo subtelnym. Jego wrażliwość, literackie zdolności, a także egocentryzm, pozwalały mu na bardzo wnikliwą analizę stanów swej duszy. Niestety miłość ta, choć wzajemna, nie mogła zostać uwieńczona wspólnym życiem, okoliczności zewnętrzne skłoniły Lottę do poślubienia innego. Werter nie umiał żyć bez swej ukochanej, nie mógł też pozostawać u jej boku, doprowadzony do granic cierpienia, odebrał sobie życie. Także w polskiej literaturze romantycznej odnajdziemy podobne przykłady tragicznego końca nieszczęśliwej miłości, choć później rozważania na temat...

Podobne wypracowania