Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze - opracowanie

Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze - opracowanie

Nieszczęśliwa miłość to właściwie topos, motyw obecny w kulturze europejskiej od początku jej istnienia. Oczywiście silniej zaznaczył się w epokach, które hołdowały uczuciu, takich jak romantyzm czy barok, ale nawet bardzo „rozumowe” epoki nie były w stanie go pominąć.

Nieszczęśliwa miłość stała się głównym tematem literatury i sztuki romantycznej. Wówczas to, w dużej mierze za sprawą „Cierpień młodego Wertera” Goethego cała literatura europejska opiewała potęgę miłości, przytaczając historie bez happy endu. Werter stał się pierwowzorem bohatera romantycznego i jednym z najsłynniejszych kochanków w literaturze. Kochał Lottę uczuciem głębokim i bardzo subtelnym. Jego wrażliwość, literackie zdolności, a także egocentryzm, pozwalały mu na bardzo wnikliwą analizę stanów swej duszy. Niestety miłość ta, choć wzajemna, nie mogła zostać uwieńczona wspólnym życiem, okoliczności zewnętrzne skłoniły (...)

Podobne wypracowania