Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Jan Kochanowski „Na zdrowie” - interpretacja i analiza fraszki

Jan Kochanowski „Na zdrowie” - interpretacja i analiza fraszki

„Na zdrowie” jest jedną z najpopularniejszych fraszek Jana Kochanowskiego. Znajduje się ona w Księdze Trzeciej. Opowiada – zgodnie z tytułem – o wartości, jaką dla człowieka stanowi zdrowie.

Na początku podmiot liryczny zaznacza, iż często nie doceniamy naszego zdrowia i że przekonujemy się o jego wartości, kiedy zapadniemy na jakąś chorobę lub będziemy niedomagać. Można by przywołać w tym miejscu przysłowie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – taka konkluzja wyłania się z lektury pierwszych fragmentów fraszki.

Podmiot liryczny zwraca się do spersonifikowanego zdrowia nazywając je „ślachetnym” oraz „klinotem” [klejnotem]. Docenia więc jego wartość, co może sugerować, iż jego refleksje wypływają z osobistych przeżyć – na przykład poprzez własną lekkomyślność naraził się na utratę zdrowia. Wiersz byłby wtedy ostrzeżeniem dla czytelników, aby nie popełniali tego samego błędu.

Zdrowie ceni podmiot (...)

Podobne wypracowania