Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Józef Chełmoński „Babie lato” - opis obrazu, interpretacja

Józef Chełmoński „Babie lato” - opis obrazu, interpretacja

„Babie lato” Józefa Chełmońskiego pochodzi z 1875 roku, obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieło wykonane jest techniką olejną na płótnie. „Babie lato” uważane jest za jeden z najbardziej udanych  manifestów polskiego realizmu w malarstwie.

Chełmońskiego wyróżniał przede wszystkim świetny warsztat rysunkowo-malarski oraz przenikliwa obserwacja natury. Sztuka artysty, w tym „Babie Lato”, skupiała się przede wszystkim na kategorii rdzennej „polskości”, malarz akcentował również swoje związki z Ukrainą. Jeżdżący po świecie Chełmoński, był przekonany, że pejzaż wiejski, charakterystyczny dla Polski, jest czymś, czym należy się szczycić i co należy uwieczniać.

Obraz pt.: „Babie lato” przedstawia pastwisko i leżącą na nim beztrosko młodą, wiejską dziewczynę, ubraną w ukraiński strój ludowy. Rozmarzenie i rozleniwienie dziewczyny podkreśla jej wyciągnięta ręka, którą chwyta fruwające w powietrzu pasma babiego lata. Kobieta namalowana jest bardzo realistycznie. Jest pulchna, rumiana, ma przybrudzone stopy. Jej postawa przesycona jest erotyzmem, podkreśla zjednoczenie z naturą. Tło obrazu stanowi spokojne, błękitne niebo. Dzieło...

Podobne wypracowania