Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Polskie hymny narodowe - porównanie: „Bogurodzica”, „Hymn do miłości ojczyzny”, „Mazurek Dąbrowskiego”

Polskie hymny narodowe - porównanie: „Bogurodzica”, „Hymn do miłości ojczyzny”, „Mazurek Dąbrowskiego”

Hymn to podniosła i uroczysta pieśń, sławiąca Boga, osobę, wydarzenie czy kraj. Początkowo hymny miały tylko formę religijną, później przerodziły się w pieśni patriotyczne. Podobną ewolucję można zaobserwować, porównując polskie hymny - „Bogurodzicę”, „Hymn do miłości ojczyzny” i „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, zwaną potocznie „Mazurkiem Dąbrowskiego”.

„Bogurodzica” to średniowieczna pieśń religijna nieznanego autorstwa. Według badaczy, pierwsze strofy pieśni powstały w XIII wieku a później dopisywano kolejne. Początkowo nikt jej nie zapisywał, pierwsza wersja pisana pochodzi z początku XV wieku. „Bogurodzica” to modlitwa do Matki Bożej, zawierająca prośbę o wyjednanie łask u Boga, pobożne życie na ziemi a po śmierci zbawienie w raju:
„Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!
U twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja!
Zyszczy nam, spuści nam.
Kirielejson.

Twego dziela Krzciciela, bożyce,
Usłysz głosy, napełni myśli człowiecze.
Słysz modlitwę, jąż nosimy,
A dać raczy, jegoż prosimy,
A na świecie zbożny pobyt,
Po żywocie rajski przebyt.
Kirielejson.”

Mimo to, pieśń uważana była za...

Podobne wypracowania