Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stanisław Lem „Wielkie lanie” - streszczenie, opracowanie utworu

Stanisław Lem „Wielkie lanie” - streszczenie, opracowanie utworu

„Wielkie lanie” Stanisława Lema to krótkie opowiadanie zaliczane do cyklu „Cyberiady”. Akcja utworów toczy się w świecie udziwnionych maszyn i robotów. Głównymi bohaterami goszczącymi na kartach „Cyberiady” są dwa roboty – Trurl oraz Klapaucjusz. „Wielkie lanie” pochodzi ze zbioru „Bajki robotów” z roku 1964. Akcja opowiadania toczy się w nieokreślonym bliżej miejscu – wiemy jedynie, że jest to „dom konstruktora Klapaucjusza”.

Dziełko Stanisława Lema opisuje sytuację, w której przyjaciele rywalizują ze sobą. Obydwoje zajęci są konstruowaniem kolejnej maszyny. Pewnego dnia pracę Klapaucjusza przerywa pojawienie się nieznajomego robota. Okazuje się nim Maszyna Do Spełniania Życzeń – podarek od Trurla, „wielkiego przyjaciela” bohatera. Klapaucjusz pozwala jej wejść do domu i podczas usilnej pracy nad swoim nowym eksperymentem korzysta raz po raz z pomocy stojącego obok automatu.

„- Potrzebuję niebieskiej farby. - Nie wiem, czy będzie w odcieniu, jakiego potrzebujesz –  odparła maszyna, wysuwając przez klapkę w brzuchu puszkę farby. Klapaucjusz (…) wziął się do malowania. Do wieczora zażądał jeszcze po...

Podobne wypracowania