Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Surrealizm - definicja, cechy - Nadrealizm

Surrealizm - definicja, cechy - Nadrealizm

surrealizm, awangarda, charakterystyka

Surrealizm, zwany również nadrealizmem, zaczął kształtować się we Francji jako nowy kierunek w literaturze i sztukach plastycznych tuż po zakończeniu I wojny światowej. Trybuną jego programowych założeń było pierwotnie wydawane od 1919 roku pismo „Littérature” założone przez Philippe Soupault’a i André Breton’a – głównego teoretyka kierunku, autora dwóch „Manifestów surrealizmu” wydanych kolejno w 1924 i 1929 roku. W okresie najbardziej intensywnego rozwoju surrealizm propagowano również na łamach dwóch całkowicie poświęconych mu periodyków: „La Révolution Surréaliste” – wydawanym w latach 1924-1929 – oraz „Le Surréalisme au Service de la Révolution”, ukazującym się od 1930 do 1933 roku.

W początkowej fazie kluczowym założeniem surrealizmu był sprzeciw wobec postawy realistycznej (stąd nazwa kierunku oznaczająca dosłownie: „wykroczenie ponad realizm”), która nie odpowiadała już potrzebom poszerzonej przez doświadczenie wielkiego kataklizmu ludzkiej percepcji. Twórcy nowego kierunku zwrócili się wobec tego do zjawisk wykraczających poza empiryczne doświadczenie świata, nobilitując...

Podobne wypracowania