Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Surrealizm - definicja, cechy - Nadrealizm

Surrealizm - definicja, cechy - Nadrealizm

surrealizm, awangarda, charakterystyka
surrealizm, awangarda, charakterystyka

ieeff.org

Paul Chadourne, T. Tzara, Philippe Soupault, Serge Charchoune,
Man Ray (fotografia), Paul Eluard, Jacques Rigaut, Mick Soupault,
Georges Ribemond-Dessaignes (1920 r.)

Surrealizm, zwany również nadrealizmem, zaczął kształtować się we Francji jako nowy kierunek w literaturze i sztukach plastycznych tuż po zakończeniu I wojny światowej. Trybuną jego programowych założeń było pierwotnie wydawane od 1919 roku pismo „Littérature” założone przez Philippe Soupault’a i André Breton’a – głównego teoretyka kierunku, autora dwóch „Manifestów surrealizmu” wydanych kolejno w 1924 i 1929 roku. W okresie najbardziej intensywnego rozwoju surrealizm propagowano również na łamach dwóch całkowicie poświęconych mu periodyków: „La Révolution Surréaliste” – wydawanym w latach 1924-1929 – oraz „Le Surréalisme au Service de la Révolution”, ukazującym się od 1930 do 1933 roku.

W początkowej fazie kluczowym założeniem surrealizmu był sprzeciw wobec postawy realistycznej (stąd nazwa kierunku oznaczająca dosłownie: „wykroczenie ponad realizm”), która nie odpowiadała już potrzebom (...)

Podobne wypracowania