Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis dworku w Soplicowie

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis dworku w Soplicowie

Adam Mickiewicz w epopei pt.: „Pan Tadeusz” przedstawia nam typowy dworek szlachecki - Soplicowo. Dwór wybudowany został nad brzegiem ruczaju, na pagórku. Otaczały go pola i brzozowy gaj. Był to niewielki, parterowy budynek mieszkalny, drewniany, ale podmurowany. Jego ściany były pobielane. Zabudowania gospodarskie były większe i bardziej okazałe. Prostota konstrukcji domu, może oddawać styl życia jego mieszkańców, którzy większą wagę przywiązywali do swej ziemi i do jej plonów niźli do własnych wygód. Niemniej jednak Soplicowo wydaje się być tradycyjnym dworkiem szlacheckim z ówczesnego okresu. Obraz wsi prezentowany przez Mickiewicza jest wręcz idylliczny, sielankowy.

Na dziedziniec wjeżdżało się przez bramę, która stale była otwarta dla gości, co świadczyło o otwartości i gościnności gospodarzy. Aby dotrzeć do drzwi domostwa należało jeszcze przejść przez ganek, tak jak powracający do (...)

Podobne wypracowania