Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Nerona

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Nerona

Henryk Sienkiewicz był mistrzem w kreowaniu barwnych, wyrazistych, stypizowanych postaci. W tej niezwykle porywającej scenerii typów ludzkich szczególną uwagę przykuwa postać Nerona - drugoplanowego bohatera ,,Quo vadis”.

Był on synem Gnejusza Domicjusza Ahenobarba i siostry słynnego Kaliguli - Agrypiny Młodszej. Jego przebiegła matka po śmierci męża postarała się o zostanie żoną Klaudiusza i doprowadziła do cesarskiej adopcji swojego syna - Nerona Klaudiusza Druzusa Germanikusa Cezara. Ten z kolei, dla umocnienia swojej pozycji, ożenił się z Oktawią - córką własnego ojczyma. W 54 roku Agrypinie udało się usunąć Klaudiusza i osadzić na tronie Nerona. Cesarz miał 17 lat kiedy objął władzę nad Rzymem. Akcja powieści przypada na końcowy okres jego panowania.

To jednoznacznie negatywna postać powieści, jednocześnie posiadająca bogate, skomplikowane życie wewnętrzne. Neron był ,,matkobójcą” i ,,bratobójcą”. Odebrał życie Brytannikowi i własnej matce. Również Oktawię skazał na śmierć, by ożenić się z kochanką -  Poppeją. Zbrodnie te zostawiły trwały ślad w jego psychice, ale nie zapobiegły kolejnym, coraz bardziej okrutnym i wyrafinowanym mordom.

W dziele Sieniewicza, już sam wygląd Nerona odstręcza....

Podobne wypracowania