Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Maria Krüger „Karolcia” - charakterystyka Karolci

Maria Krüger „Karolcia” - charakterystyka Karolci

Karolcia to ośmioletnia dziewczynka, tytułowa bohaterka powieści Marii Kruger wydanej w 1959 roku. Autorka specjalizowała się w tematyce dziecięcej, napisała kilkanaście książek dla najmłodszych. Opowieść o Karolci doczekała się kontynuacji – w 1970 roku powstała dalsza część zatytułowana „Witaj Karolciu”.

Główna bohaterka ma osiem lat, jest jedynaczką i mieszka razem z rodzicami w dużym mieście. Karolcia jest przeciętną dziewczynką, podobną do koleżanek w jej wieku. Chodzi do szkoły jak wszystkie dzieci, mama powierza jej też pierwsze obowiązki – Karolcia przynosi bułki ze sklepu. Pewnego dnia rodzina przeprowadza się ze starego mieszkania do nowego znajdującego się przy ulicy Kwiatowej. Tuż przed przeprowadzką w szparze podłogi w starym mieszkaniu Karolcia znajduje błękitny koralik i zabiera go ze sobą. Jak się okazuje, koralik jest magiczny – spełnia życzenia właścicielki, w tym przypadku Karolci. Dziewczynka dowiaduje się o tym przypadkowo – jadąc taksówką do domu towarowego wypowiada życzenie, by pojazd przefrunął nad zatłoczonymi ulicami. I rzeczywiście tak się dzieje.

Posiadanie niezwykłego koralika to wielka przyjemność, ale także niebezpieczeństwo. Karolcia przekonuje się o tym w domu towarowym, kiedy koralik...

Podobne wypracowania