Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Władysław Reymont „Chłopi” - życie i obyczaje wsi Lipce. Opis

Władysław Reymont „Chłopi” - życie i obyczaje wsi Lipce. Opis

Życie mieszkańców wsi Lipce zdeterminowane było przez swoisty kalendarz obrzędowo-liturgiczny. Jego porządek wyznaczały zmieniające się pory roku. Podobnie jak rok rolniczy, miał on charakter cykliczny. Każdy bez wyjątku podlegał jego prawom, niepodporządkowanie się im groziło wyłączeniem z gromady.

Reymont w swojej ,,chłopskiej epopei” dokonuje wielobarwnego i wielopłaszczyznowego przeglądu najważniejszych obyczajów dziewiętnastowiecznych. Wiele z nich mocno jest jeszcze zakorzenionych w tradycji pogańskiej, część natomiast wyraźnie odwołuje się do wiary chrześcijańskiej. Razem tworzą jedyną w swoim rodzaju całość. Reymont, wykorzystując swój niezwykły talent obrazowania, nawet najprostsze wydawałoby się czynności, takie jak np. święcenie pól, zbieranie pieniędzy przez kucharki czy wypiekanie opłatków, czyni niepowtarzalnym studium egzystencji chłopów. Każda pora roku niesie ze sobą inne zwyczaje, zajęcia czy święta. W pierwszym tomie zatytułowanym ,,Jesień”, pisarz pokazuje wieczorne spotkania lipczan przy pracy, ich wspólne rozmowy, przekomarzania się, niekiedy spory i waśnie.

Bardzo dokładnie i z całą precyzją noblista przedstawia uroczystość zamążpójścia Jagny. Na początku, swaci przybywają...

Podobne wypracowania