Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Juliusz Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny” - interpretacja i analiza wiersza

Juliusz Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny” - interpretacja i analiza wiersza

Juliusz Słowacki, dziś uważany za jednego z czołowych pisarzy polskiego romantyzmu, za życia był niedocenionym twórcą pozostającym w cieniu swoich starszych kolegów: Mickiewicza i Krasińskiego. Dzisiaj Słowackiego uważa się za wizjonera o ogromnej wrażliwości plastycznej, twórcę innowacyjnego języka poetyckiego. Jego dzieła z czasem stały się inspiracją dla malarzy, rzeźbiarzy oraz wielu innych pisarzy, zwłaszcza młodopolskich.

Ważną grupą w obszernym zbiorze często przywoływanych dzieł Słowackiego są utwory emigracyjne. Jednym z bardziej znanych jest wiersz „W pamiętniku Zofii Bobrówny” napisany 13 marca 1844 roku w Paryżu.

Podmiotem lirycznym w tym utworze jest poeta będący daleko od swojej ojczyzny. Odpowiada on na prośbę Zofii Bobrówny o napisanie wiersza. Dziewczynka (adresatka wiersza jest „dzieciną”, osoba mówiąca jest od niej starsza) chce otrzymać od pisarza utwór liryczny, lecz (...)

Podobne wypracowania