Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Abraham - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

Abraham - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

Abraham początkowo nazywał się Abram. Był synem Teracha. Wraz z ojcem i swoją żoną Sarą mieszkał w Ur Chaldejskim. Patriarcha opuszcza jednak to miasto. Biblia tłumaczy tę decyzję wolą Boga, a niektóre apokryfy mówią o tym, że Abraham odmówił uznania obcych bóstw, w związku z tym musiał uciekać ze swojego rodzinnego Ur.

Prorok zamieszkał w Charanie. To tutaj miało miejsce objawienie, w którym Bóg obiecał mu, że jego naród będzie sławny na cały świat. Abramowi trudno jednak było w to uwierzyć, gdyż Sara od długiego czasu nie mogła mu dać potomstwa. Bóg nakazał Abrahamowi osiedlić się w ziemi Kanaan. Tutaj doszło do sprzeczki z Lotem – bratankiem patriarchy. W jej wyniku Lot odszedł, a Abram panował na ziemiach izraelskich, które jednak prorok musiał, zgodnie z wolą Boga przejść „wzdłuż i wszerz”.

Patriarcha znowu posłusznie spełnił wolę Jahwe, za co otrzymał obietnicę, że urodzi mu się potomek. Bóg powiedział jednak, że naród Abrahama dostanie się do niewoli i będzie miał trudną historię. Abram miał wtedy 75 lat.

Dwanaście lat później miało miejsce kolejne objawienie. Wtedy Bóg nadał Abramowi imię Abraham, ponieważ patriarcha miał zostać, według słów...

Podobne wypracowania