Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - wydarzenia historyczne

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - wydarzenia historyczne

Tło historyczne powieści „Ogniem i mieczem”, będącej pierwszą częścią Sienkiewiczowskiej Trylogii to wydarzenia, które miały miejsce w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w wieku XVII, dokładnie między rokiem 1647 a 1651: powstanie kozackie na Ukrainie, śmierć króla Władysława IV i koronacja Jana Kazimierza, ważne bitwy: Żółte Wody, Korsuń, Piławice, także oblężenie Zbaraża. Historia w powieści mocno przeplata się z wątkami stricte fikcyjnymi. Podobnie jest z postaciami; obok historycznych pojawiają się wymyślone, choć dzięki kunsztowi narracyjnemu i artystycznemu pisarza ich status w powieści jest równy.

Najważniejszym wątkiem historycznym w „Ogniem i mieczem” jest bunt Kozaków na Ukrainie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. Było to największe powstanie przeciwko Rzeczpospolitej w dziejach kraju. Jego pretekst był błahy: Bohdan Chmielnicki popadł w ostry zatarg z sąsiadem, polskim szlachcicem (...)

Podobne wypracowania