Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Czesław Miłosz „O książce” - interpretacja i analiza wiersza

Czesław Miłosz „O książce” - interpretacja i analiza wiersza

„O książce” to wiersz Czesława Miłosza, który został napisany w 1934 r. w Wilnie. Utwór oparty jest na dwubiegunowym zestawieniu - doświadczenie wojenne zostaje skonfrontowane z rzeczywistością znaną z książek. Jaki jest tego efekt?

Podmiot liryczny występuje w pierwszej osobie liczby mnogiej. Jest to więc typ liryki zbiorowej, a ja mówiące możemy traktować tak, jakby występowało w imieniu jakiejś większej grupy. Utwór rozpoczyna się refleksją na temat ciężkich czasów I wojny światowej. Wspomniany zostaje strach i niepewność, które towarzyszyły tym dniom. Płynące po niebie zeppeliny, alarmy - to wszystko zwiastowało wielkie niebezpieczeństwo. Jednak w tych czasach było coś niezwykłego, dlatego podmiot liryczny określa je także mianem „wspaniałych”. Ludzie tworzyli jedność, wszyscy, chociaż w wielkim przerażeniu, byli razem. Ciężko pracowali, byli „głodni cudów nieziemskich”.

Druga, sztucznie (...)

Podobne wypracowania