Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Legenda o złotej kaczce - charakterystyka bohaterów

Legenda o złotej kaczce - charakterystyka bohaterów

„Legenda o złotej kaczce” należy do cyklu Legend warszawskich Artura Franciszka Michała Oppmana. Opowiada ona o pragnieniu dostatniego życia, jakie żywi chyba każdy człowiek. W pragnieniu tym nie ma nic złego, złe mogą być tylko sposoby prowadzące do jego zaspokojenia.
Głównym bohaterem legendy jest szewczyk warszawki o imieniu Lutek. Pracuje on u pewnego majstra, ale za swoją pracę nie dostaje odpowiedniego wynagrodzenia. Często bywa głodny, często też marznie, gdyż nie stać go na odpowiednie ubranie.

Majster to człowiek skąpy i nieuczciwy. Wszystko, co robi, podporządkowane jest gromadzeniu majątku. Nie dba o swojego pracownika, ubóstwo Lutka nie wzbudza w nim litości. Lutek jest dobrym człowiekiem, jednak bieda  strasznie mu doskwiera. Ludzie mówią mu, żeby był cierpliwy, że bieda na pewno minie, a jego los się odmieni. On jednak, jak każdy młody człowiek jest, jak mówi przysłowie „ w (...)

Podobne wypracowania