Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Michał Anioł „Stworzenie Adama” - interpretacja, opis obrazu (fresku)

Michał Anioł „Stworzenie Adama” - interpretacja, opis obrazu (fresku)

Michał Anioł, Stworzenie Adama, Stworzenie Adama opis fresku

„Stworzenie Adama” stanowi jedną ze scen utrwaloną na niesamowitym fresku, który zdobi sklepienie watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Twórcą tego wiekopomnego dzieła jest Michał Anioł Buonarotti, jeden z czołowych artystów włoskiego renesansu. Zleceniodawcą pracy i jej mecenasem był papież Juliusz II, który nieco wcześniej popadł w konflikt z artystą po tym, jak zrezygnował ze zlecenia mu wykonania swojego nagrobka. Po długich pertraktacjach kardynałowi Rzymu udało się namówić Buonarottiego do powrotu z Florencji, zaś prace nad zdobieniem sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczęto 10. maja 1508 roku. Ostatnie rusztowania zniknęły z tej części kościoła pod koniec października 1512 roku.

Grupa nazwana „Stworzeniem Adama” ukazuje dwóch mężczyzn – Adama spoczywającego na kawałku ziemi oraz Boga, który przybywa do niego na obłoku w towarzystwie cherubinów. Malowidło przedstawia ich zastygniętych w pozie z wyciągniętymi do siebie ramionami, na moment przed tym, jak zetkną się ich palce wskazujące.

Ładunek znaczeniowy został umiejscowiony w pozach obu postaci oraz ich wyglądzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyciągnięta dłoń Adama zdaje się „omdlewać”, sygnalizuje...

Podobne wypracowania