Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Antoni Czechow - opowiadania - recenzja

Antoni Czechow - opowiadania - recenzja

Opowiadania Czechowa stanowią bardzo ciekawy aspekt jego twórczości. Autor tworzy w nich miniatury rzeczywistości, kumuluje nie tylko bogactwo charakterów postaci, ale i zamyka takie elementy świata przedstawionego, które znaleźć można w niejednej kilkusetstronicowej powieści.

Wszystkie jego małe formy prozatorskie pisane są tak, jakby podglądać świat przez lupę czy dziurkę od klucza, ukazują jego mały wycinek, w mistrzowski sposób podkreślając cechy charakterystyczne.

„Śmierć urzędnika” jest jednym z przykładów odwzorowania rzeczywistości ocierającego się nawet o absurd. Czechow z dużą dawką humoru opowiada nam historię egzekutora Czerwiakowa, który podczas oglądania spektaklu kichnął i niechcący obryzgał generała siedzącego przed nim. Tamten nawet nie zwrócił na to większej uwagi, jednak przerażony nietaktem Czerwiakow stara się od tej pory naprawić owoce własnej niezdarności. I tu zaczyna (...)

Podobne wypracowania