Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Wisława Szymborska „Nienawiść” - interpretacja i analiza utworu

Wisława Szymborska „Nienawiść” - interpretacja i analiza utworu

Utwór ten porusza problem nienawiści w świecie, nie tylko współczesnym, ale ogólnie. Okazuje się, że to okropne uczucie towarzyszy nam każdego dnia i jest przyczyną niemal wszystkich nieszczęść w ludzkości.

Wiersz składa się z ośmiu strof o nieregularnej budowie. Niektóre z nich mają cztery lub pięć wersów, inne zaś osiem. W utworze brakuje rymów, dlatego możemy do nazwać wolny, białym. Najbardziej zaskakującym zabiegiem poetyckim jest upersonifikowanie nienawiści i opisanie jej niemal w taki sposób, jak opowiada się o człowieku. Możemy odnaleźć tu też kilka pytań retorycznych, a osoba mówiąca w wierszu zwraca się do adresata zbiorowego „ Nie oszukujmy się”. Ma na myśli zapewne całą ludzkość.

Podmiot liryczny rozpatruje miejsce i rolę tego uczucia na świecie. Nienawiść jest wszechobecna, bez względu na okoliczności oraz czas historyczny. „Jak dobrze się trzyma” - stwierdza. Świadczy to, iż mimo upływu tysięcy, a nawet milionów lat nienawiść nie zestarzała się, wciąż jest obecna w życiu ludzkim. Następnie osoba mówiąca w wierszu porównuje nienawiść do innych uczuć. Z jej refleksji wynika, iż jest ona najsilniejsza, ma największy wpływ na ludzi, kusi ich i pociąga....

Podobne wypracowania