Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - opracowanie, interpretacja opowiadania

Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - opracowanie, interpretacja opowiadania

„Doktor Piotr” Stefana Żeromskiego ukazał się w 1894 r. Akcja tego opowiadania toczy się w latach 80. XIX w., czyli po reformie uwłaszczeniowej. Na tle kształtującego się nowego, kapitalistycznego społeczeństwa, autor przedstawił historię ludzi, którzy desperacko starają się dostosować do rodzącego się porządku.

Jednym z wątków dzieła jest opowieść o dwóch mężczyznach prezentujących zupełnie inny światopogląd. Dominik Cedzyna wywodził się ze zubożałej szlachty i często rozpamiętywał czasy dawnej świetności. Jego syn – Piotr – idealnie wpasował się w pokolenie pozytywistów, czego dowodem było jego zamiłowanie do wiedzy. Ojciec pełniący obowiązki nadzorcy, robił wszystko, by pomóc dziecku w lepszym starcie. Nie wahał się nawet przed okradaniem pracowników przez zmniejszanie ich dziennej pensji. Kiedy młodzieniec odkrył prawdę o pochodzeniu finansów na swoją edukację, zapałał nienawiścią do Dominika. Mężczyźni zupełnie nie potrafili dojść do porozumienia, ponieważ to, co dla jednego było kradzieżą, drugiemu jawiło się jako racjonalne i dobre działanie. Ojcem Piotra kierowały dawne przekonania, w myśl których powinien działać dla dobra swego rodu. Jego syn nie potrafił zrozumieć tych motywów,...

Podobne wypracowania