Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski „Nike z Samotraki” - opis rzeźby, interpretacja

„Nike z Samotraki” - opis rzeźby, interpretacja

Rzeźba znana obecnie pod tytułem „Nike z Samotraki” została wykonana z marmurowego bloku na przełomie III i II wieku p.n.e. Jej autorstwo przypisuje się Pytokritosowi z Rodos, twórcy okresu hellenistycznego w sztuce. Cała postać wraz ze swoimi skrzydłami mierzy ponad trzy metry wysokości, do czasów współczesnych nie zachowała się jednak głowa bogini zwycięstwa.

Prawdopodobnie dzieło zostało wykonane jako symbol zwycięstw odniesionych przez Rodyjczyków nad wojskami Antiocha III, władcy państwa Seleucydów. Układ postaci oraz jej szaty, rozwiane i sprawiające wrażenie wilgotnych, sugerują, że została stworzona z myślą o ozdobieniu dziobu jednego z antycznych okrętów wojennych.

Posąg został odnaleziony w 1863 roku przez francuskiego konsula amatorsko zajmującego się archeologią – Charlesa Champoiseau. Właśnie miejsce znaleziska, wyspa Samotraka, zadecydowało o nadaniu posągowi jego nazwy, stosowanej wymiennie z tytułem „Skrzydlate Zwycięstwo z Samotraki”.

Twórca dzieła wyraźnie inspirował się panującymi w sztuce greckiej wyobrażeniami opiekunki sportowców i wojowników jako majestatycznej, uskrzydlonej postaci, trzymającej w ręku gałązkę oliwną bądź róg, rzeźba...

Podobne wypracowania