Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zofia Nałkowska „Granica” - Walerian Ziembiewicz jako ojciec. Charakterystyka

Zofia Nałkowska „Granica” - Walerian Ziembiewicz jako ojciec. Charakterystyka

Walerian Ziembiewicz to ojciec Zenona, zarządca dworku w Boleborzy. Jest on jednak złym gospodarzem. Zarządza majątkiem niedbale, można odnieść wrażenie, że ktoś go do tego zmusza, gdyż sam nie wykazuje chęci jakiegokolwiek gospodarowania. Jedyne, co robi, to pilnuje ludzi, aby niczego nie ukradli. Zdarzało się, że bił pracowników. Poza tym często chodzi polować na ptaki. Nawet prowadzenie rachunków zrzuca na barki żony. Nie jest dobrym mężem. Nawiązuje liczne romanse, a kiedy żona się o tym dowiaduje, udaje skruszonego i błaga ją o wybaczenie. Wykorzystuje jej dobroć wiedząc, że ta zawsze mu wybaczy. Lubi być chwalony, dlatego często robi to sam, np. kiedy zreperuje coś w domu.

Nie dostrzega złej sytuacji gospodarczej w rodzinie. Myśli, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, podczas gdy dworek utracił swoją niezależność i dobre imię ze względu na złe posunięcia Waleriana. Jest zamknięty na wszystko, co nowe, unika wprowadzania korzystniejszych metod do zarządzania, ponieważ uznaje tylko to, co spełniało swą rolę dawno. Gdy brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników, nie dostrzega tego. Zatrudnia jednak chłopca, który w zasadzie nie robi nic pożytecznego – czyści buty. Walerian jednak nie uważa tego za wyrzucanie pieniędzy w błoto,...

Podobne wypracowania