Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Joseph Conrad „Jądro ciemności” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

„Jądro ciemności” to tytuł wieloznaczny, można go interpretować na kilka sposobów, w odniesieniu do Afryki, ludzkiej natury czy samej kolonizacji. Symbolika ciemności, która stoi w opozycji do światła, jest bardzo szeroka i – w najogólniejszej formie – oznacza zło. Złem jest kolonizacja Afryki, ale zło tkwi też w ludzkiej naturze i w sprzyjających warunkach przybiera straszne rozmiary. Ciemność pojawia się w utworze w różnych kontekstach, także jako ciemnota i zacofanie dzikich plemion, z którymi Europejczycy zamierzają walczyć. Warto jeszcze dodać, że tytuł oryginału brzmi „Heart of Darkness”, czyli dosłownie – „serce ciemności”.

Co jest tym sercem? Tytuł można odnieść do Afryki, czarnego lądu. Podróż Marlowa w jej głąb jest podróżą do samego serca kontynentu. Biały człowiek, zapuszczający się do wnętrza afrykańskiej dżungli, naraża się na wiele niebezpieczeństw. Opowiadając swoje przygody, (...)

Podobne wypracowania