Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Stanisław Staszic - biografia, życiorys

Stanisław Staszic - biografia, życiorys

Filozof, publicysta i pisarz doby oświecenia – Stanisław Staszic. Duchowny i filantrop. Prekursor badań terenowych, propagator turystyki górskiej. Geolog i geograf. Zaufany mąż stanu o naprawdę wielkim sercu.

Staszic przychodzi na świat w 1755 r. jako syn burmistrza miasta Piła. Kończy tamtejszą szkołę parafialną, a następnie szkołę średnią w Poznaniu i seminarium duchowne w tym samym mieście. Po uzyskaniu święceń w 1778 r. wyjeżdża na dalsze studia do Paryża, gdzie zgłębia nauki przyrodnicze. W 1780 r. odbędzie także podróż do Włoch. Stanu kapłańskiego wprawdzie nigdy nie porzuci, ale jego aktywność nabierze wtedy zupełnie nowego wymiaru.

Po powrocie do kraju w 1781 r. zostaje wychowawcą dzieci Andrzeja Zamoyskiego. W okresie od 1788 do 1791 jest proboszczem w Turobinie. Aktywnie uczestniczy w duchu obrad Sejmu Czteroletniego, będąc żarliwym zwolennikiem reform, co przekłada się na tworzone (...)

Podobne wypracowania