Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - charakterystyka Frantiszka

Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - charakterystyka Frantiszka

Bohater „Dywizjonu 303” sierżant Josif Frantiszek to postać rzeczywista. Jest on czeskim i polskim lotnikiem, jednym asów przestworzy czasu II wojny światowej. Jego postać zostaje w powieści przedstawiona w rozdziale czternastym: „Sierżant Frantiszek - dzielny Czech”.

Frantiszek jest bardzo mocną osobowością. Charakteryzuje go bardzo wielka odwaga i brawura - po wkroczeniu wojsk niemieckich do Czechosłowacji porywa samolot i umyka nim do Polski. Polaków bardzo ceni i szanuje, dlatego postanawia służyć w polskiej jednostce lotniczej. Wstąpił do legendarnego Dywizjonu 303 - jednostki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, która zgłosiła najwięcej zestrzeleń samolotów nieprzyjaciela podczas bitwy o Anglię, w liczbie 126.

Sierżant Frantiszek jest prawdziwym "człowiekiem przestworzy". Tylko w powietrzu czuje się swobodnie, po lądowaniu zaczyna się dusić, w końcu wykształca się w nim (...)

Podobne wypracowania