Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Tycjan „Prometeusz” - interpretacja, opis obrazu

Tycjan „Prometeusz” - interpretacja, opis obrazu

Dzieło Tycjana pochodzi z 1549 roku. „Prometeusz” nawiązuje do greckiego mitu o Prometeuszu-dobroczyńcy ludzkości. W mitologii Prometeusz był tytanem, który stworzył ludzi, nauczył ich rzemiosła oraz wykradł dla nich ogień z Olimpu. Ściągnął przez to na siebie gniew Zeusa, który skazał go na wieczne męki. Prometeusz został przykuty do skał Kaukazu, a wiecznie powracający sęp wyjadał mu odrastającą co noc wątrobę. Według mitów, Prometeusza uwolnił dopiero Herkules.

Na pierwszym planie obrazu widnieje postać Prometeusza. Tycjan wielką uwagę poświęcił odmalowywaniu anatomii mężczyzny, zarysowaniu jego mięśni. Prometeusz przedstawiony jest jako silny, muskularny, potężny mężczyzna. W perspektywie całego obrazu wydaje się nienaturalnie duży. Bohater jest nagi, jego ciało – wygięte w dynamicznej pozie na jednej ze skał Kaukazu. Głowa Prometeusza jest mocno odchylona do tyłu, długie włosy zwisają (...)

Podobne wypracowania