Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Krzysztof Kamil Baczyński „Sur le pont d'Avignon” - interpretacja i analiza wiersza

Krzysztof Kamil Baczyński „Sur le pont d'Avignon” - interpretacja i analiza wiersza

Krzysztof Kamil Baczyński napisał utwór „Sur le pont d'Avignon” w czasie swojego pobytu w szpitalu, wiosną 1941 roku. Wszedł on w skład tomu „Wierszy wybranych”, które ukazały się nakładem wydawnictw konspiracyjnych w roku 1942.

Pod względem graficznym liryk jest pozbawiony regularności stroficznej, ale ta rysuje się wyraźnie dzięki wprowadzeniu powtarzającego się epiforycznie zdania „na moście w Awinion”, które pełni funkcję refrenu, nadając całości charakteru piosenki. Ów efekt wzmaga dodatkowo zastosowanie rymów występujących w analogicznym układzie w każdej z trzech partii tekstu: rymują się ze sobą wszystkie pierwsze, jak również wszystkie środkowe i przedostatnie wersy, analogię sylabiczną wykazują także wewnątrz każdego z fragmentów wersy drugi i trzeci. Dzięki zastosowaniu takiego zabiegu utwór został zrytmizowany, oddając charakter sytuacji, jaka zostanie w nim opisana.

Podmiot liryczny występuje tu bezpośrednio, zwracając się do czytelników poprzez swego rodzaju prolog, określający cel i charakter jego wypowiedzi: „Kantyczki deszczu wam przyniosę”. Wcześniej zapowiada również jasny, optymistyczny charakter wiersza, który najwyraźniej...

Podobne wypracowania