Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - problematyka książki

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - problematyka książki

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” jest zapisem wydarzeń wojennych z perspektywy dwudziestu trzech lat. Dorosły Miron Białoszewski odtwarza przeżycia wojenne. Jego celem nie jest ocena moralna ani tym bardziej militarna powstania. Białoszewski upamiętnia wszystkich ludzi, którzy powstanie przeżyli. Dla czytelników ma to dodatkowe znaczenie. Powstanie warszawskie przestaje być wyrażane w statystykach i liczbach, staje się zaś historią realnych ludzi, którzy – zaszczuci – kryli się w schronach i piwnicach, którzy budowali barykady, którzy ginęli dla Polski, choć często się o nich nie wspomina. Jest to historia o wymiarze tragicznym.

Dramatyzm wydarzeń powstańczych podkreśla język utworu: urwane, luźne zdania o zabarwieniu emocjonalnym, niestosowanie się do reguł składniowych, używanie pojedynczych wyrazów. To wpływa na ekspresyjność tekstu: „Popołudnie. Upał. Jednak spokojniej. I ten tłok w środku. To zapylenie. Podeszliśmy. Prezbiterium”. Wydaje się to być ciąg niepowiązanych ze sobą wyrazów, jednak można wyodrębnić kategorię spajającą, którą jest chaotyczność rzeczywistości, z jaką przyszło się bohaterowi zmierzyć. Ciągły bieg przed siebie narzuca też szybkie tempo narracji. Podobnie...

Podobne wypracowania