Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stachura - wiersze. Wiersze o miłości Edwarda Stachury

Stachura - wiersze. Wiersze o miłości Edwarda Stachury

Edward Stachura jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych. Teksty jego wierszy są śpiewane przez różnych wykonawców – głównie przez Stare Dobre Małżeństwo – co unieśmiertelniło poetę. Gwałtowna i niespodziewana śmierć (Stachura popełnił samobójstwo w 1979 roku) sprawiła, że wciąż aktualny jest wizerunek poety jako młodzieńca z gitarą otoczonego wianuszkiem uwielbiających go kobiet.

Stachura w jednym z esejów zebranych w książce „Fabula rasa (rzecz o egoizmie)” zdefiniuje miłość w następujący sposób: „Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym czynieniem miłości, tak, jak słońce jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności (...) Słońce jest słońcem w świecie jasności, miłość jest słońcem w świecie ciemności”. W twórczości poetyckiej pisał o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości.

W wierszu „Z nim będziesz szczęśliwsza” podmiot liryczny wyznaje ukochanej, że powinna odejść do jego konkurenta. Rozbudowując zawartą w tytule frazę, poetycko porównuje swoją sylwetkę to tajemniczego „onego”. Charakteryzując siebie, podmiot liryczny mówi: „ja – włóczęga, niespokojny...

Podobne wypracowania