Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Legenda o bazyliszku - opis bazyliszka

Legenda o bazyliszku - opis bazyliszka

Bazyliszek to bez wątpienia jeden z najniebezpieczniejszych i najbrzydszych stworzeń o jakich kiedykolwiek powstawały podania. Często pojawiał się on w opowieściach, nie tylko rodzimych, ale również zagranicznych twórców baśni. W literaturze współczesnej także możemy spotkać się z postacią tego groźnego stwora. Przykładem może być postać bazyliszka w książce „Harry Potter i Komnata Tajemnic” autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Jednak wszystkim Polakom postać króla węży kojarzy się jednoznacznie z bazyliszkiem znanym z warszawskiej legendy.

Jest on tam przedstawiony jako ogromny stwór żyjący w piwnicy mieszczącej się w starej, rozwalającej się kamienicy stojącej przy Krzywym Kole. Aby mógł się pojawić na tym świecie musiało być spełnione wiele czynników, nie był on bowiem często rodzącym się stworem. Wykluwał się z jaja, które składał siedmioletni kogut, a które po złożeniu wysiadywały przez dziewięć lat węże. Po narodzinach bazyliszek znajdował jakieś dogodne miejsce w którym później bardzo długo zamieszkiwał, ponieważ mógł żyć wiele wieków.

Wyglądem swoim przypominał coś w rodzaju smoka bądź jaszczurki. Potrafił mieć nawet kilka metrów wielkości....

Podobne wypracowania