Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski „Tango” Sławomira Mrożka jako utwór groteskowy

„Tango” Sławomira Mrożka jako utwór groteskowy

Sławomir Mrożek posłużył się w „Tangu” groteską, wyolbrzymiając pewne zjawiska życia społecznego. Wyolbrzymienie, przerysowanie, karykatura, to zabiegi służące ośmieszeniu współczesnych trendów. Autor w sposób groteskowy ukazał stosunki rodzinne, odwieczny konflikt pokoleń, hołdowanie nowoczesności, swobodę obyczajową. Groteska nie służy więc tylko wywołaniu komicznego efektu, ale przedstawieniu pewnych mechanizmów i sprowokowaniu refleksji.

Paradoksalne są więzi rodzinne, przedstawione w utworze. Pod jednym dachem mieszka mąż z żoną i jej kochankiem, ponadto zachowująca się niczym nastolatka babcia, wuj, syn i jego narzeczona. Każdy z osobna zachowuje się co najmniej osobliwie. Eleonora obnosi się ze swym romansem z Edkiem. Stomil nie próbuje temu przeciwdziałać, wydaje się pogodzony z taką sytuacją. Swoboda obyczajów, jakiej hołduje, nie pozwala mu przejawiać nawet cienia sprzeciwu. Całe dnie spędza w piżamie, oddając się swoim artystycznym eksperymentom. Widać, że między członkami rodziny nie ma porozumienia. Żyją obok siebie w pozornej harmonii, ale każdy dąży jedynie do własnej wygody i własnych celów.

Role w odwiecznym konflikcie pokoleń zostają odwrócone. To syn, czyli przedstawiciel młodego...

Podobne wypracowania