Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zbigniew Herbert „U wrót doliny” - interpretacja i analiza wiersza

Zbigniew Herbert „U wrót doliny” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Zbigniewa Herberta „U wrót doliny” przedstawia wizję końca świata, fragmentaryczny wycinek, obrazek opowiadający o ludziach, czekających na dokonanie ostatecznego podziału na tych, którzy „będą zgrzytać zębami” oraz tych, co „będą śpiewać psalmy”, czyli potępionych i zbawionych. Poeta nie skupia się na opisie apokalipsy, ale analizuje sytuację wyczekiwania przed ostateczną „selekcją”. W tym sensie utwór można odczytać jako nawiązanie do „Apokalipsy” świętego Jana, która przepowiada kataklizmy zapowiadające nadejście końca świata i rozdzielenie ludzi na dobrych i złych, tych, którzy zasługują na piekło i wieczne potępienie i tych, którzy dostaną się do nieba. W taki sposób, w wizji chrześcijańskiej, kiedyś skończy się świat, a koniec może nadejść w każdej chwili i nie ma sposobu, by się nań przygotować.

Apokalipsa już się dokonała: „Po deszczu gwiazd/ na łące popiołów/ zebrali się wszyscy pod strażą aniołów” – teraz kolej na oddzielenie dobrych od złych. Bezradni i nieprzygotowani na to, co ich czeka, ludzie stoją u wrót doliny. Są przerażeni, krzyczą, aniołowie rozdzielają bliskich, oddzielają matki i dzieci, ponieważ...

Podobne wypracowania