Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Granica moralna w „Granicy” - Zofia Nałkowska „Granica”

Granica moralna w „Granicy” - Zofia Nałkowska „Granica”

W życiu człowieka istnieją różne granice. Są one po to, by wskazać ludziom właściwe postępowanie, wytyczają konkretne wartości, jakie powinny kierować postępowaniem człowieka. Granice istnieją po to, by ich nie przekraczać. Jedną  z takich granic jest granica moralna, której istotę w swojej powieści porusza Zofia Nałkowska. Dotyczy ona w szczególności głównego bohatera, Zenona Ziembiewicza.

Mężczyzna przekracza granicę moralną łamiąc wszelkie zasady godnego postępowania wobec kobiet. Autorka na podstawie opisania jego losów zmusza czytelnika do refleksji na temat tego, jak daleko człowiek jest zdolny posunąć się w swoim postępowaniu, w którym momencie postępujemy jeszcze moralnie, a  w którym już nie. Gdzie istnieje – tak ważna przecież, bo świadcząca o ludzkiej godności – granica moralna.

Zenon po raz pierwszy przekracza granicę moralną w momencie, gdy zmusza Justynę do usunięcia ciąży. Robi to, gdyż boi się kompromitacji i ośmieszenia. Prezydentowi miasta nie przystoi przecież wizerunek mężczyzny, który nawiązał romans z córką kucharki. Dopuścił się manipulacji życiem drugiego człowieka i zadecydował za niego. Takie zachowanie wykracza poza wszystkie granice moralności. Zenonowi...

Podobne wypracowania