Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Motywy biblijne w malarstwie - przykłady

Motywy biblijne w malarstwie - przykłady

Biblia, jako największe i najbardziej znane dzieło literackie wszech czasów, jako dzieło uważane za natchnione, niosące uniwersalne prawdy i przedstawiające bogactwo stylów i gatunków pisarskich, wywarło ogromny wpływ na całą kulturę europejską, a więc również na dzieła sztuki, które są wytworami tej kultury.

Motywy biblijne niejednokrotnie były przedstawiane w malarstwie: począwszy od historii stworzenia człowieka, po wydarzenia opisane w Nowym Testamencie, dotyczące życia i działalności Jezusa.

Jednym z takich dzieł, do którego warto się odnieść, jest „Stworzenie Adama” pędzla Michała Anioła, znajdujące się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Jest to wizja wydarzenia z Księgi Rodzaju, kiedy Bóg stwarza człowieka na swój obraz: sylwetki postaci przedstawionych przez Michała Anioła są do siebie podobne. Dzieło stało się malarską alegorią aktu stworzenia.

Drugim obok Michała Anioła wybitym artystą nawiązującym do wątków biblijnych był Leonardo da Vinci. Jego słynny obraz „Ostatnia wieczerza” w mistrzowski sposób oddaje nie tylko atmosferę wieczoru poprzedzającego mękę Jezusa, ale także emocje poszczególnych postaci apostołów, siedzących z Jezusem przy...

Podobne wypracowania