Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Opowiadania Idy Fink - problematyka twórczości Idy Fink - opracowanie

Opowiadania Idy Fink - problematyka twórczości Idy Fink - opracowanie

Ida Fink to Żydówka polskiego pochodzenia. Na stałe mieszka w Izraelu, ale jej przeszłość związana jest z Polską. Swoją twórczość oparła przede wszystkim na tematyce Holocaustu. W niesamowity i wzruszający sposób autorka ukazuje dzieje Żydów, których życie w czasie wojny było zagrożone. Ida Fink napisała wiele opowiadań, między innymi „Wiosna 1941” i „Odpływający ogród”.

Tematykę Holocaustu i codziennego życia Żydów porusza opowiadanie zatytułowane „Zabawa w klucz”. Czytelnikowi zostaje przedstawiona żydowska rodzina, która mieszka w bardzo złych warunkach. Opisane mieszkanie jest szare, chłodne i brak w nim poczucia bezpieczeństwa. Członkowie rodziny niemal cały czas oczekują nadejścia zagłady i końca swojego istnienia. Tytułowa zabawa w klucz polega na tym, że trzyletnie dziecko musi bardzo powoli odnaleźć klucz i otworzyć drzwi, jeśli ktoś będzie pukał. Bardzo powoli, ponieważ rodzina spodziewa (...)

Podobne wypracowania